Vianesse BODY SHAPE

Vianesse BODY SHAPE – dla kogo jest Alfa-laktoalbumina? 

Alfa-laktoalbumina (α-LA) jest głównym białkiem występującym w ludzkim mleku kobiecym, ale występuje tylko w niewielkich ilościach w mleku krowim. To spowodowało, że białko zwróciło uwagę badaczy i twórców preparatów dla niemowląt jako sposób na ulepszenie preparatu poprzez upodobnienie go do mleka ludzkiego. Duża liczba osób szukających lepszego snu może również znaleźć odpowiedź w alfa-laktoalbuminie. Odżywki białkowe „skoncentrowane na nocy” bogate w α-LA trafiły ostatnio na półki sklepowe, obiecując poprawę jakości snu i porannej czujności.

Korzyści z ćwiczeń wspomaganych suplementami

W niedawnym badaniu naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu zbadali, czy suplementacja α-LA (Zdrowozyj.eu) przed ćwiczeniami może poprawić wydajność. Być może zastanawiasz się, w jaki sposób białko, które odgrywa rolę podczas snu, może poprawić wydajność ćwiczeń, co wydaje się prawie odwrotną korzyścią.

Serotonina odgrywa rolę w zmniejszaniu odczuwania bólu, oprócz roli w regulacji snu. Kiedy mięsień wywiera wysiłek podczas ćwiczeń, ból może być głównym czynnikiem ograniczającym wydajność mięśnia, obok wyczerpania źródeł energii. W związku z tym naukowcy postawili hipotezę, że przyjmowanie białka bogatego w tryptofan przed ćwiczeniami zwiększy wytwarzanie serotoniny podczas ćwiczeń, zmniejszając uczucie bólu odczuwane przez mięśnie i umożliwiając sportowcom intensywniejsze ćwiczenia.

Co wykazało badanie?

W badaniu naukowcy podawali biegaczom dawkę α-LA lub białka serwatkowego przed poproszeniem ich o przebiegnięcie 21-kilometrowej próby czasowej. Nie stwierdzili żadnej poprawy wydajności z α-LA w porównaniu z serwatką, ale biegacze przyjmujący α-LA zmniejszyli wrażliwość mięśni na ból po wyścigu. Oznacza to, że α-LA mógł mieć proponowany efekt zmniejszenia odczuwania bólu, ale nie przekładał się na rzeczywistą poprawę wydajności. Jeśli chodzi o poprawę wydajności, niszą α-LA byłyby te rodzaje ćwiczeń, które są ograniczone raczej bólem niż wyczerpaniem energetycznym. Na przykład, możliwe jest, że α-LA poprawiłaby wydajność w bardziej intensywnych ćwiczeniach, takich jak pełny maraton, zauważyli naukowcy.

Stwierdzenie, że suplementacja α-LA zmniejsza wrażliwość na ból, oznacza, że może istnieć potencjał w innych aspektach treningu fizycznego. Na przykład możliwe, że może zmniejszyć bolesność mięśni po wysiłku i pozwolić sportowcom skrócić czas regeneracji między sesjami treningowymi. Może to mieć zastosowanie w każdym rodzaju ćwiczeń, szczególnie w przypadku elitarnych sportowców, którzy mają za zadanie wykonać jak najwięcej efektywnych sesji treningowych w ciągu tygodnia. Miej oko na ten składnik, ponieważ liczba badań rośnie w przyszłości.