Tradycyjne pamiątki z Polski, czyli wspaniały sposób na prezent

Święta Bożego Narodzenia, urodziny czy imieniny to doskonałe okazje na zaprezentowanie swojej miłości bliskim – oczywiście za pomocą tak lubianych przez nas wszystkich drobnych upominków. A czy może być lepszy prezent niż taki, który odnosi się do polskiej historii i jednocześnie stanowić będzie wspaniałą ozdobę albo oryginalne, ale użyteczne na co dzień rozwiązanie? Jednym z ciekawszych sposobów na obdarowanie bliskich są pamiątki z Polski – tradycyjne, tworzone własnoręcznie. Sprawdźmy co warto wybrać i dlaczego!

Najlepsze pamiątki z Polski – nie tylko dla cudzoziemców!

Mówiąc pamiątki z Polski, mamy na myśli przede wszystkim wspaniałe rękodzieło, które daje niezwykły obraz polskiej sztuki ludowej i historii. Od setek lat tworzymy bowiem niezwykłe przedmioty i ozdoby, wykorzystując do tego proste narzędzia i materiały, a efekt, jaki uzyskujemy, jest doprawdy zachwycający. Kaszuby, Ziemia Łowicka, Kurpiowska, Śląsk – wszystkie regiony posiadają własną, unikalną historię i mogą pochwalić się niezwykłymi dziełami sztuki, charakterystycznymi dla danego miejsca. Jakie pamiątki z Polski szczególnie polecamy?

  • Haft Makowski

Tradycyjne haftowane serwety chyba nigdy nie wyjdą z mody – wielu osobom kojarzą się z suto zastawionymi stołami babć i dziadków, jednak również dzisiaj są powszechnie stosowane. I co najważniejsze – stanowią wspaniały sposób na ozdobienie różnego rodzaju pomieszczeń, przede wszystkim salonu. Haft Makowski wyróżnia się spośród innych tym, że serwety, obrusy czy bieżniki są naprawdę piękne, różnorodne i tworzone z największą dbałością o szczegóły – dlatego też będą idealnym prezentem i to nie tylko dla starszego pokolenia.

  • Haft Kaszubski

A skoro już przy hacie jesteśmy, nie sposób nie zwrócić uwagi na ten kaszubski, który jest znany od dawien dawna i który wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko na ziemiach północnych. Haft ten jest niezwykły – kolorowy, co szczególnie widać na obrusach, fartuchach czy rękawicach, a także piękny, co przejawia się również w niezwykłych serwetach. Dzięki ogromnej różnorodności wyrobów, łatwo znaleźć pamiątki z Polski, które będą w stu procentach dostosowane do gustu obdarowywanej osoby.

  • Wycinanka Łowicka

Pochodzi z Ziemi Łowickiej z przełomu XVIII i XIX wieku, będąc czymś wyjątkowo pięknym – to kolorowe, nakładające się kartki, które tworzą istne dzieła sztuki. Mogą przedstawiać figury geometryczne, rośliny czy pracujących ludzi, a dzięki pięknemu oprawieniu, ozdobią każdą ścianę. Są dużo bardziej uniwersalne niż serwety, ponieważ przypadną do gustu wszystkim – nawet osobom, które zaaranżowały swój dom czy mieszkanie na nowoczesną, minimalistyczną modłę.

  • Zabawki

Niewielu młodych ludzi zdaje sobie dzisiaj sprawę z tego, jak pięknymi pamiątkami mogą być starodawne zabawki – tworzone z drewna, ręcznie malowane i naprawdę imponujące jeżeli chodzi o wygląd. Będą doskonałe zarówno dla najmłodszych, jak również starszych osób, które mają szczególny sentyment do tego typu wyrobów.

  • Wyroby z siana i słomy

Bardzo specyficznym rodzajem pamiątki z Polski jest inne rękodzieło, mianowicie wyroby z siana i słomy, które są niezwykle efektowne. Mogą pełnić wyłącznie funkcje ozdobną, ale również być użyteczne – np. jako słomiane dzbanki! Dzięki dużej różnorodności wyrobów tego typu, z całą pewnością znajdziesz rozwiązania niezwykle estetyczne, które zrobią wrażenie na wielu osobach.