Notariusz Katowice cennik

Notariusz Katowice cennik – co powinieneś wiedzieć?

Aby uzyskać notarialne poświadczenie dokumentu, musisz odwiedzić notariusza, udowodnić swoją tożsamość i podpisać dokument. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, przed rozpoczęciem procesu przeczytaj poniższe kroki. Przynieś niepodpisany dokument do notariusza – nie podpisuj go przed czasem. W prawie wszystkich przypadkach notariusz musi patrzeć, jak podpisujesz. Jeśli nie będą świadkami twojego podpisu, nie będą mogli zweryfikować, kto podpisał dokument.

Przynieś oficjalny dowód tożsamości

Notariusz poprosi o identyfikację, aby zweryfikować, czy naprawdę jesteś tym, za kogo się podajesz. Będziesz potrzebować oficjalnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem — prawo jazdy, paszport lub inny dokument tożsamości wydany przez rząd zazwyczaj wystarczy, chociaż wymagania różnią się w zależności od stanu. Jeśli notariusz nie ma pewności, że jesteś tym, za kogo się podajesz, może odmówić notarialnego poświadczenia twojego dokumentu. Nikt nie ma obowiązku notarialnego aktu notarialnego.

Twój lokalny bank lub kasa kredytowa to doskonałe miejsce na znalezienie notariusza. Jeśli jesteś posiadaczem konta, usługa może być bezpłatna. Nawet jeśli nie masz konta w konkretnej instytucji finansowej, tamtejszy notariusz może być skłonny poświadczyć coś dla ciebie za niewielką opłatą.

Notariusz internetowy

Możliwe jest uzyskanie notarialnego poświadczenia niektórych dokumentów przez Internet, ale należy zweryfikować, czy taka praktyka jest akceptowalna dla podmiotu, który potrzebuje dokumentów. Niektóre sytuacje, takie jak transakcje dotyczące nieruchomości w niektórych stanach, wymagają osobistego notariusza. Większość dokumentów prawnych wymaga również, aby proces odbywał się osobiście. W innych sytuacjach (zwłaszcza w przypadku szybkiej transakcji, gdy zależy Ci na czasie) lub w przypadku mniej formalnych listów, warto spróbować notarialnie online. Podczas pracy online notariusz musi zweryfikować Twoją tożsamość i nagrać Twój podpis za pomocą wideo.

Inną rolą, do której możesz chcieć zatrudnić notariusza, jest poświadczenie kopii. Poświadczenie kopii jest konieczne, gdy skopiowano ważny dokument. Potrzebni są notariusze, aby potwierdzić, że kopia jest dokładną kopią oryginalnego dokumentu. Możesz potrzebować poświadczenia kopii od notariusza, gdy masz do czynienia z prawami jazdy, umowami, dyplomami, rachunkami sprzedaży, dokumentacją medyczną i kartami ubezpieczenia społecznego. Kto jest właścicielem oryginalnego dokumentu, ponosi ciężar jego poświadczenia notarialnego — więc jeśli jest to kwestia zatrudnienia, możesz nie być osobą odpowiedzialną za zatrudnienie notariusza. Zawsze najlepiej jest sprawdzić, kto musi to posortować, aby proces przebiegał płynnie.