Narkoza w leczeniu stomatologicznym

Narkoza stosowana jest często w szpitalach podczas różnych zabiegów medycznych, najczęściej chirurgicznych. Z narkozą możemy się jednak spotkać poza szpitalną salą operacyjną. Narkozie poddawani są również pacjenci stomatologów. Oczywiście praktyka ta nie należy do bardzo częstych, jeżeli jednak jest konieczna, dobry stomatolog na pewno się na nią zgodzi.

Zalety leczenia zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą jest szczególnie ważne dla pacjentów z dentofobią. Paraliżujący strach może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji przez nieleczone zęby.

Leczenie pod narkozą pozwala na wyleczenie za jednym razem wszystkich ubytków. Dzięki temu oszczędza się czas i naprawdę wiele stresu.

Leczenie zębów pod narkozą to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku niektórych dzieci lub osób cierpiących na choroby psychiczne, które utrudniają kontakt z lekarzem stomatologiem.

Podczas leczenia kanałowego można przeprowadzić różnorodne leczenie, m.in. zachowawcze, endodontyczne oraz chirurgiczne.

Jak się przygotować do zabiegi pod narkozą?

Wszystkie najważniejsze informacje o leczeniu pod narkozą przekazuje lekarz stomatolog. Kieruje on na wszystkie badania, które są konieczne, a także dokładnie opisuje sposób wykonania zabiegu. Przed zabiegiem nie wolno jeść, przynajmniej przez 6 godzin, nie wolno także spożywać napojów alkoholowych przed 24 godziny przed zabiegiem. Przychodząc na zabieg leczenia zębów pod narkozą, należy pamiętać o zdjęciu wszystkich ozdób i biżuterii.

Kto jest obecny w trakcie zabiegu?

Wszystko zależy od skomplikowania zabiegu. Jeżeli nie jest on bardzo wymagający, na sali będzie znajdował się dentysta, pomoc stomatologiczna, a także anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Jeżeli zabieg jest bardziej skomplikowany, na sali może być kilku stomatologów, posiadających różnorodne specjalizacje.

Czy są przeciwskazania do leczenia pod narkozą?

Oczywiście nie każdy pacjent może poddać się leczeniu pod narkozą. O tym jednak decyduje prowadzący stomatolog, wykonując dokładny wywiad ze swoim pacjentem. Na pewno nie może być wykonany u osób mających uczulenia na środki stosowane podczas narkozy. Leczenie takie nie jest wskazane również o osób z przewlekłymi chorobami, zapaleniem żołądka, płuc, drogami oddechowymi. Dopuszczenie do leczenia pod narkozą zależy od lekarza prowadzącego oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Oczywiście, jeżeli nie mamy bardzo dużych problemów stomatologicznych i nie boimy się dentysty, warto zęby leczyć klasycznie. Jednak w niektórych przypadkach leczenie pod narkozą jest wskazane, co więcej, może to być jedyna szansa na wyleczenie zębów i eliminacje bólu.