Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu odbywa się poprzez fototermiczne obkurczanie ścianek pochwy. Zabieg wykorzystuje laser w celu wzmocnienia powięzi wewnątrzmiedniczne, ścianek pochwy oraz obszar ujścia cewki moczowej. Światło lasera ma na celu skutecznie stymulować włókna kolagenowe śluzówki poprzez prowadzenie do ich nawarstwiania i w efekcie wzmocnienia. Efektem jest obkurczanie tkanek poddanych zabiegowi. Laserowe leczenie nietrzymania moczu prowadzi następnie do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej. To pozwala na przywrócenie normalnej funkcjonalności narządu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – zabieg

Przed podejściem do zabiegu przedsionek, wejście i kanał pochwy zostają dokładnie zdezynfekowane. Następnie dochodzi do usunięcia roztworu dezynfekującego z błony śluzowej. Po wykonaniu tej czynności przychodzi czas na wprowadzenie do pochwy wziernika laserowego najczęściej wyposażonego w głowicę frakcyjnego lasera z okrężnym adapterem. W efekcie, pozwala to na dokładnie naświetlenie przedzniej ściany pochwy, a energia podczas kilku przejść jest końcowo odkładana wzdłuż kanału pochwy.

Teraz przychodzi czas na sam proces odbycia zabiegu. Przednia ściana pochwy poddawana jest działaniu lasera wraz z jej wejściem. Wpływ na tkankę powstały w ten sposób jest kontrolowany i zapewnia absolutnie najwyższą jakość wraz z bezpieczeństwem odbywanego zabiegu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – szczegóły

Kwestią często podnoszoną przez pacjentki jest także to, czy leczenie tego typu laserem wymaga tylko jednorazowej wizyty czy też więcej. Doprowadzenie do złagodzenia lekkiego lub nieco bardziej nasilonego wysiłkowego nietrzymania moczu wymaga w standardowych warunkach tylko jednego zabiegu. Zdarza się jednak, że wymagania jest większa ilość. Wtedy zabieg najczęściej powtarza się po miesiącu. Sam zabieg trwa do 30 minut.

Kwestia bezpieczeństwa to kolejny ważny aspekt zdecydowania się na podjęcie próby takiego zabiegu. Laserowe leczenie nietrzymania moczu to jedna z najbezpieczniejszych praktyk w dziedzinie. Jest bardzo mało inwazyjna i zapewnia wysoki poziom dokładności w przypadku leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia, jest komfortowy i bezbolesny. Dzięki temu pacjentki nie muszą zostawać w szpitalu po jego odbyciu.

Samo zakończenie zabiegu pozwala na natychmiastowy powrót do domu, bez obaw o swoje zdrowie. Dojść może czasami jedynie do przesięku surowiczego. Pacjentki poradzić mogą sobie z tym w łatwy sposób, o którym poinformuje je osoba przeprowadzająca zabieg. Zaleceniem jest także powstrzymanie się od współżycia na okres minimum miesiąca po zakończeniu zabiegu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – efekty

Laserowe leczenie nietrzymania moczu doprowadza do uzyskania efektów stopniowo z czasem. Zazwyczaj następuje to po okresie do jednego miesiąca. Sam efekt utrzymywać będzie się przez lata u młodych matek, lub do następnego porodu. Podczas porodu istnieje bowiem ryzyko powtórnego rozciągnięcia tkanek. Istnieje jednak sposób na wzmocnienie ścianek poprzez zarówno skorzystanie zabiegu, jak i wzmacniane mięśni Kegla. To może w efekcie doprowadzić do sytuacji, kiedy to kolejny poród będzie dużo łatwiejszy dla organizmy. Dzięki temu matka może uniknąć powrotu do tych samych problemów zdrowotnych.