Kredyt frankowy – określenie wartości przedmiotu sporu

Osoby, które od lat zmagają się z kredytem frankowym, niestety nie mogą liczyć na dużą pomoc od strony Państwa. Ustawa frankowa bardzo długo nie była w ogóle tworzona, a w obecnym kształcie nie jest zadawalająca dla frankowiczów. Pomoc frankowiczom przyszła wyłącznie od strony wyspecjalizowanych kancelarii prawnych, które zaoferowały pomoc osobom pokrzywdzonym przez banki. Jednym z rozwiązań, które faktycznie mogą pomóc frankowiczom jest  wejście na drogę sądową. Przed rozpoczęciem walki w sądzie, warto jednak dokładnie wiedzieć, o co tak naprawdę gramy.

Określenie wartości sporu

Kredyt frankowy obecnie to ogromne obciążenie dla kredytobiorcy. Chociaż regularnie spłaca on swoje należności bankowi, jego zadłużenie wcale nie maleje – wręcz przeciwnie – bardzo często rośnie. Prowadzi to do ogromnej frustracji i poczucia niesprawiedliwości. Przez wystąpieniem z wnioskiem do sądu, warto poznać wartość przedmiotu sporu oraz przekonać się, ile realnie zyskamy na ewentualnej wygranej.

Określenie wartości przedmiotu sporu, nazywanego w skrócie WPS, musi koniecznie być zawarty w pozwie. Jest to ta kwota, której żąda się od banku. Oczywiście nie w każdym przypadku wartość przedmiotu sporu będzie taka sama. Wartość ta zależy od tego, z jakim żądaniem występuje się w pozwie. Są bowiem dwie możliwości. Jedna z nich to unieważnienie całej umowy, druga z kolei to nieważność określonych punktów umowy.

W przypadku unieważnienia umowy kredytowej, wartością przedmiotu sporu jest cała kwota kredytowa. Sprawa komplikuje się jednak w chwili, gdy kwestionujemy wyłącznie zapisy dotyczące kursu waluty. Wtedy wartością przedmiotu sporu będzie dokonana nadpłata, wynikająca z niedozwolonych zapisów.

Jak wyliczyć wartość sporu?

Wyliczenie wartości sporu w przypadku kwestionowania części zapisów w umowie, wymaga często specjalistycznej wiedzy. Może w tym pomóc prawnik, który prowadzi naszą sprawę. Często zajmuje się tym także biegły sądowy. W sieci znajduje się wiele kalkulatorów wyliczających te kwoty, można zatem samemu próbować wstępnie oszacować, o co i o ile tak naprawdę będziemy walczyć przed sądem.

Kredyty frankowe – pomoc jest realna

Kredyt we frankach nie jest wyrokiem na całe życie. Wiele dobrych kancelarii zajmuje się z sukcesami sprawami frankowiczów. Bardzo często walczą oni o możliwość spłaty kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy. Odfrankowienie kredytu jest realnie możliwe. I chociaż batalia taka może długo trwać, może ona skończyć się sukcesem. Oczywiście, trzeba liczyć się z przegraną oraz z tym, że w przypadku wygranej, bank na pewno będzie się odwoływał. Szanse jednak na sukces są coraz większe!


Kilka cennych informacji
Pozew możesz wnieść zawsze – bez względu na to, czy dopiero zaczynasz spłacać kredyt, czy jesteś w trakcie, czy może spłaciłeś go już w całości, zawsze możesz wnieść sprawę przeciwko swojemu bankowi. To zupełnie normalne, że chcesz zadbać o swoje interesy, nawet jeżeli kredyt został już spłacony.
Jak długo trwa postepowanie sądowe?
Postepowanie sądowe może trwać długo i należy być na to przygotowanym. Jeżeli liczysz, że po złożeniu pozwu w sądzie już po kilku tygodniach będziesz miał wyrok – niestety, to tak nie działa. Najczęściej tego typu sprawy ciągną się nie tylko miesiącami, ale również latami.
Dobry adwokat to nie konieczność, ale duża pomoc
Złożenie pozwu i cały proces sądowy z jednej strony nie jest bardzo skomplikowany, z drugiej natomiast może przysporzyć wielu problemów. Wiele zależy od tego, w jakim stopniu znamy się np. na prawie i jakie mamy obeznanie w kwestiach składania wniosków, etc. Wiele osób decyduje się na składanie pozwów samemu, jednak pomoc dobrego adwokata jest nieoceniona. Przede wszystkim staje się on naszym pełnomocnikiem, a więc wykonuje wszystkie czynności za nas – ma odpowiednie upoważnienie. Ma też oczywiście dużo większe doświadczenie, co daje większa pewność na wygraną.