korony na zęby

Korony na zęby to rozwiązanie na całe życie

Materiały używane do tworzenia koron dentystycznych są zaprojektowane tak, aby wytrzymać długo i wytrzymać uraz związany z żuciem, gryzieniem i rozdrabnianiem pokarmu. Dzięki doskonałej higienie jamy ustnej i regularnym badaniom Twoje korony mogą wytrzymać nawet 30 lat. Próchnica może siać spustoszenie na zewnętrznym zębie. Czasami ząb staje się tak słaby i złamany, że dentysta ma tylko dwie możliwości. Dentysta musi albo usunąć ząb, albo użyć korony dentystycznej, aby go uratować.

Zalety koron dentystycznych

  • Korony dentystyczne stanowią odpowiednie rozwiązanie wielu problemów stomatologicznych. Oni byli w stanie zrobić:
  • Podeprzeć ząb, który został znacznie uszkodzony przez próchnicę
  • Chroń ząb, który zużył się przed dalszym uszkodzeniem
  • Ochrona zęba po leczeniu kanałowym
  • Trzymaj mocno pęknięty lub złamany ząb razem
  • Zakryj implant zębowy
  • Popraw wygląd zęba zmieniając jego kształt lub kolor
  • Korony dentystyczne są dobrą opcją długoterminową, ponieważ są trwałe i zwykle wytrzymują co najmniej 5-15 lat, co zwiększa satysfakcję pacjenta z leczenia.
  • Leczenie koronami dentystycznymi ma wysoki wskaźnik sukcesu w odniesieniu do innych metod odbudowy zębów lub braku leczenia. Zostało to poparte różnymi badaniami naukowymi, które badały ich zastosowanie.

Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie?

Ryzyko i korzyści związane z koroną dentystyczną należy rozważyć dla każdego pacjenta, aby zapewnić przestrzeganie najlepszych zaleceń i procedur dla każdej osoby. Na przykład most z koronami jest bardziej wytrzymały niż ruchome protezy częściowe, gdy celem jest uzupełnienie brakującego zęba pomiędzy zdrowymi zębami sąsiednimi. Jednak implanty są obecnie ogólnie uważane za lepszy wybór niż korony, jeśli dostępne są fundusze, ponieważ nie wpływają one na zdrowe sąsiednie zęby, a ryzyko infekcji pod mostem jest mniejsze.

Dlatego, jeśli pacjent jest w stanie zapłacić za implant zębowy, może to być lepsza opcja. Jeśli woleliby trwałą, ale tańszą opcję, najlepszym rozwiązaniem mogą być korony dentystyczne z mostem. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę cel zabiegu i zdecydować o odpowiednim sposobie postępowania w najlepszym interesie pacjenta. U niektórych pacjentów cement używany do utrzymywania korony na miejscu może się wypłukać. 

Może to spowodować poluzowanie korony i umożliwić przedostanie się bakterii pod ząb, powodując próchnicę. Czasami korona może całkowicie odpaść, zwykle z powodu niewłaściwego dopasowania korony lub użycia niewystarczającego cementu dentystycznego do utrzymania korony na miejscu, co wymaga ponownego dopasowania lub wymiany korony.