Jedna z najstarszych uczelni świata

Gdzie może się znajdować jedna z najstarszych szkół na świecie? Uniwersytet Complutense w Madrycie, w skrócie UCM. Bo gdzie by indziej jak nie w Madrycie. Szkoła w hiszpanii ma swoje różne dziwactwa, ale ta szkoła ma takie odloty. Jak się uczyć w tej szkole. Co? Ale jak to? Mam się uczyć jak się uczyć? Przekonajcie się sami, czytając dalszą część artykułu.

         Sama szkoła, podzielona jest na dwie różne części- Kampus Somosaguas, oraz Kampus Moncloa. Ten pierwszy jest bardzo nowoczesny. Można powiedzieć, że jak przechodzi się z jednego kampusu, do drugiego, to widać różnicę. I to wielką. To tutaj nauczymy się ekonomii, polityki, socjologii, czy psychologii. Ten kampus posiada dużą halę, na której poza sportowymi zajęciami, są organizowane różne wydarzenia sportowe. Mało szkół w Hiszpanii może pozwolić sobie na podobny kryty obiekt sportowy. W drugim kampusie znajduje się większość kierunków, które znajdziemy w UCM. W tym miejscu znajduje się również budynek rektoratu, który nazywany jest “Casa del Estudiante” (dom studenta). W nim właśnie załatwia się większość spraw administracyjnych, związanych z rekrutacją, czesnymi oraz zdawaniem poszczególnych przedmiotów. Kolejnym obszarem należącym do kampusu jest położone w części północnej tak zwane „Paraninfo Norte” – czyli ogromny kompleks obejmujący główne obiekty sportowe przeznaczone dla użytku studenckiego. Można tu grać w piłkę nożną, czy rugby. Hale i boiska są jednak tak oblegane, że należy robić na nie rezerwacje z conajmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

         Na poczętku na uczelni miała znajdować się jedna wielka biblioteka, z której będzie mógł korzystać każdy oddział – tak jak ma większość szkół w Hiszpanii. Jednak wojna domowa zaprzepaściła ten pomysł. Ostatecznie powstała sieć bibliotek, w której naprawdę można się zgubić. Potrzeba dłuższego czasu, aby się ze wszystkim zapoznać.

         Cały UCM jest bardzo dużym obszarem, dlatego, aby dotrzeć do różnych wydziałów, można poruszać się odpowiednimi liniami. Połączeń jest w sumie pięć. Trzy z nich dotyczą jedynie kampusu Moncloa; są to linie G, F i U. Linia G kursuje od Moncloa do budynku filozofii B lub wydziału historii, przejeżdżając aleją Complutense i okrążając całe północne Paraninfo. Trasa linii F kursuje od Cuatro Caminos (dzielnica, w której znajduje się wielu studentów) do budynku filozofii B, przejeżdżając przez akademiki Colegios Mayores na ulicy Ramiro de Maeztu i objeżdżając północne Paraninfo. Linia U kursuje od Paraninfo południowego do Paraninfo północnego, przejeżdżając przez okolicę akademików Colegios Mayores przy alei Séneca oraz alei Complutense. Pozostałe dwie linie łączą kampus Somosaguas z miastem, jeżeli można to tak ująć. Pierwsza z nich to linia A, która kursuje tutaj z dzielnicy Moncloa. Druga linia – H – jeździ z Aluche – również do kampusu Somosaguas, dokładnie w to samo miejsce co linia A.

         Żadne inne szkoły w Hiszpanii nie są na tyle skomplikowane. Aby zapoznać się z całym UCM, czasem potrzeba 3 miesięcy, a czasem pół roku. Wszystko zależy głównie od twojego zainteresowania. Warto jednak rozważyć naukę w tym miejscu, ponieważ mało szkół w Hiszpanii potrafi dorównać poziomem ten uniwersytet.