Gazy w jelitach powodem kolki u niemowlaka

Kolka u niemowlaka jest dość częstym problemem, który może pojawić się u dzieci w wieku od 3 do 12 miesięcy. Najczęściej kolki pojawiają się wieczorem i trwają do rana. Powodem tego jest nadmierna produkcja gazu w jelitach dziecka, która powoduje ich skurcze. W takich sytuacjach niemowlę może płakać przez kilka godzin, a czasem nawet dłużej. Jeśli kolka jest bardzo nasilona, może być bardzo trudna do zniesienia dla dziecka, a także dla jego rodziców.

Sposoby na złagodzenie kolki u niemowlaka

Sposoby, które mogą pomóc złagodzić kolkę u niemowlaka to:

  1. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby złagodzić kolkę u niemowlaka, jest zmniejszenie ilości powietrza, które dziecko wdycha. Można to zrobić, poprzez przykładanie dziecka do piersi lub butelki. Należy również pamiętać, aby nie przegapić ani jednego karmienia, ponieważ może to spowodować, że dziecko będzie miało problemy z trawieniem pokarmu.
  2. Kolejnym krokiem, który powinno się wykonać, aby zmniejszyć kolkę u niemowlaka, jest zmiana diety matki karmiącej. Powinna ona unikać pokarmów, które mogą powodować wzdęcia i gazy, takich jak kapusta, fasola, brokuły i kukurydza.
  1. Jeśli kolka u niemowlaka jest bardzo nasilona i trudna do zniesienia, można ją złagodzić, stosując leki przeciwskurczowe. Należy jednak pamiętać, że leki te mogą powodować skutki uboczne, takie jak senność, więc należy skonsultować się z lekarzem przed ich zastosowaniem.
  1. Ostatnim sposobem na złagodzenie kolki u niemowlaka jest zastosowanie masażu. Można go wykonać, przykładając dłonie do brzucha dziecka i delikatnie go masując. Można także użyć specjalnego oleju do masażu, który można kupić w aptece.

Czy kolka u niemowlaka mija sama

Kolka u niemowlaka może mijać sama, ale nie zawsze. Jeśli kolka jest poważna lub trwa długo, może być konieczne wezwanie lekarza. Leczenie kolki u niemowląt może obejmować masaż brzucha, kąpiele w ciepłej wodzie i leki przeciwbólowe. Pamiętaj, że kolka u niemowlaka jest dość częstym problemem i nie jest groźna dla zdrowia dziecka.

Typowe objawy kolki u niemowlaka

Kolka u niemowlaka może objawiać się płaczem, który jest głośny i długi, zaczerwienienie twarzy dziecka, czasami możliwe również zasinienie wokół ust, podkurczanie nóżek, zaparcia, a także nadmiernym napinaniem mięśni brzucha. Niemowlę może także odmawiać jedzenia lub przyjmować małe ilości pokarmu. Czasami niemowlę może również wymiotować.