Czy istnieje żłobek idealny? Jakie wymagania powinna spełniać placówka, aby móc ją tak nazwać?

Wybór placówki  to ciężkie zadanie, niezależnie czy to okoliczności nas do tego zmusiły, czy też była to nasza suwerenna decyzja, jako rodziców. Czasami do mediów trafiają doniesienia, jakoby w żłobkach stosowano skandaliczne praktyki, a warunki tam panujące są wręcz niedopuszczalne. Zadaniem rodzica jest to, aby taka sytuacja nigdy nie spotkała jego pociechy. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby odnaleźć taki żłobek, który spełni nasze oczekiwania pod każdym względem.

Poszukując żłobek miasteczko Wilanów może być dla nas jedynym kryterium wyboru, jednak nie to powinno być kwestią decydującą. Co więcej, mnóstwo aspektów uznaje się jako elementy wyjątkowo indywidualne, a pominąć ich bez wątpienia nie można. Nawet jeżeli chodzi o wspomnianą lokalizację, podczas bardzo napiętego planu dnia rodziców, warto postawić na taki żłobek, który usytuowany jest w okolicy miejsca pracy, bądź nieopodal domu. Co więcej, najlepiej jeśli uda się odnaleźć placówkę między jednym, a drugim.

Żłobek prywatny, czy placówka państwowa – którą opcję wybrać?

Dużo uwagi poświęca się kwestii żłóbków prywatnych i państwowych. Otóż zarówno w dwóch przypadkach, z pewnością zetkniemy się z bardzo dobrymi, jak i kiepskimi placówkami. Chcąc postawić na niepubliczną, koniecznie sprawdźmy, czy ta widnieje w odpowiednim rejestrze, który zwykle prowadzony jest przez miasto bądź gminę. Informację na ten temat, z pewnością uda się nam odnaleźć za pośrednictwem sieci. Dzięki temu, zyskamy także gwarancję tego, że dany żłobek spełnia wszelkie wymogi lokalowo-sanitarne. Mając na względzie bezpieczeństwo, jawi się to jako aspekt wyjątkowo istotny.

Kadra pracownicza

W roku 2011, pojawiła się bardzo ważna ustawa, która reguluje wiele spraw, które dotyczą nie tylko kwestii technicznych, ale również kadrowych. Przepisy regulują fakt, że na każde ośmioro dzieci, powinien przypadać chociaż jeden opiekun. Warto jednak wiedzieć, że mniejsza liczba maluchów pod opieką jednej osoby, tym większa szansa na zagwarantowanie im odpowiedniej troski, opieki i uwagi. Warto mieć też na uwadze to, że bardzo istotne będą kwalifikacje pracowników placówki.

Chodzi o to, aby osoby te posiadały odpowiednie wykształcenie. Mowa tu o zakresie wychowania przedszkolnego, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, czy też edukacji wczesnoszkolnej. Wszelkie informacje w tym temacie, powinny być opublikowane na stronie internetowej danej placówki. Tak to właśnie wygląda, w przypadku najlepszych żłobków w naszym kraju.

Co jeszcze może okazać się istotne w kwestii żłobków?

Należy pamiętać o tym, że żłobek nie pełni funkcji zwykłej przechowalni. Nie chodzi bowiem o to, że opiekun będzie miał jedynie nasze dziecko na oku, kiedy my musimy przebywać w pracy. Wyjątkowo ważną sprawą okazuje się być z kolei program zajęć, który wpłynie na rozwój naszej pociechy, a także możliwość przebywania na świeżym powietrzu, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Najlepiej jeśli placówka posiada też swoją osobną salę, która przeznaczona jest jedynie do leżakowania. Najmłodsze dzieci, nie będą z pewnością chciały iść spać na żądanie. Muszą mieć do tego zapewnione odpowiednie warunki, nawet jeśli reszta grupy będzie się w tym czasie bawić.

Niektóre dzieci mają specjalne potrzeby żywieniowe, dlatego wówczas musimy się zorientować, czy konkretny żłobek będzie w stanie dostosować się do zaleceń lekarzy w sprawie diety. Ważne jest to, aby nie bać się zdawać pytań dosłownie o wszystko. Pytajmy nawet o bardzo błahe sprawy, gdyż tylko to pozwoli nam zbudować zaufanie. Wiele powie nam także to, w jaki sposób będziemy uzyskiwać odpowiedzi. Przekonamy się dzięki temu, czy mamy do czynienia z życzliwymi i miłymi opiekunkami, gdyż to właśnie one będą pilnować i spędzać czas z naszymi dziećmi, przez wiele godzin każdego dnia.