Akcesoria do biżuterii – rodzaje

Akcesoria do biżuterii to elementy znane każdemu twórcy ozdób handmade. To dzięki nim możliwa jest realizacja projektów unikalnych wisiorków, bransoletek i kolczyków, zaczynając zupełnie od zera. Jakie rodzaje dodatków do biżuterii znajdziemy w dedykowanych im sklepach?

Akcesoria do biżuterii – podstawy każdego projektu

Akcesoria do biżuterii pozwalają na stworzenie dowolnych ozdób, praktycznie bez ograniczeń dotyczących wzorów, kolorystyki czy designu. Z ich pomocą można zaprojektować i wykonać całkowicie unikalne kolczyki, wisiorki i bransoletki, tworząc biżuterię dla siebie, na prezent, lub nawet na sprzedaż. W sklepach z dodatkami do biżuterii handmade można znaleźć wszystko, co będzie potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody z własnoręcznym wyrobem ozdób.

Pierwszą kategorią produktów są prefabrykaty i pasmanteria, czyli podstawy, dzięki którym biżuteria może zyskać odpowiedni kształt oraz które umożliwią noszenie jej w przyszłości. Są to wszystkie elementy „praktyczne”, tworzące swoisty szkielet ozdób, będący bazą pod artykuły ozdobne. Zalicza się do nich takie produkty, jak:

– gotowe bazy pod bransoletki, pierścionki, wisiorki czy kolczyki, które można ozdobić np. z pomocą kaboszonów czy koralików,

– zapięcia i końcówki, umożliwiające stworzenie zapięcia w bransoletkach i wisiorkach,

– zawieszki do bransoletek, wykonane z metalu lub srebra i osiągające najróżniejsze kształty,

– sztyfty i bigle do kolczyków, pozwalające na zawieszenie kolczyków w uszach,

– kółeczka i ogniwa, pozwalające na dodawanie ozdób do łańcuszków,

– łańcuszki, będące podstawą większości bransoletek i wisiorków.

Większość elementów tego typu jest wykonana ze srebra lub metalu. Mogą mieć różny design, od minimalistycznego, nie rzucającego się w oczy po ozdobny, co pozwala na dopasowanie ich do każdego projektu biżuterii.

Do podstawowych akcesoriów do biżuterii można zaliczyć także artykuły pasmanteryjne, czyli rzemienie, sznurki, nici, żyłki, gumki, tasiemki oraz pozostałe elementy, wykorzystywane do tworzenia wisiorków czy bransoletek. Mogą stanowić estetyczną bazę dla naszyjnika z zawieszką lub podstawę ozdoby składającej się z koralików.

Dodatki do biżuterii – elementy ozdobne

Akcesoria do biżuterii to także wszelkiego typu elementy ozdobne, które w każdym przypadku będą najważniejszą częścią kolczyków, wisiorków czy bransoletek. To od nich zależy estetyka danej ozdoby i to, czy będzie się ona podobała. Dzięki dostępności wielu najróżniejszych typów ozdób, można tworzyć wyjątkową biżuterię o unikalnym projekcie.

Jednym z najpopularniejszych artykułów tego typu są koraliki. W sklepach z akcesoriami do biżuterii znajdziemy ogromny ich wybór – dostępne są wersje drobne i w większych rozmiarach, w najróżniejszych kształtach. Znajdziemy koraliki w formie kulek, oponek, kostek, łezek, kwiatów, kryształków i nie tylko. Dużą popularnością cieszą się koraliki szklane, mogące osiągać najróżniejsze formy i kolory. Ponadto znajdziemy też koraliki z drewna i z tworzyw sztucznych. Ciekawą opcją są akcesoria do biżuterii z żywicy, również dostępne w wielu wzorach.

Ciekawymi elementami ozdobnymi do biżuterii handmade są też kaboszony. Najczęściej mają one okrągły lub owalny kształt i charakteryzują się spłaszczonym spodem oraz wypukłą powierzchnią. Ich wierzchnia strona jest zazwyczaj wypolerowana i gładka, dzięki czemu pięknie odbija światło. Przy biżuterii handmade najczęściej wykorzystuje się kaboszony szklane, które działają trochę jak soczewka. Pod ich spód można podkleić dowolny wzór – np. wydrukowany lub namalowany – a one go uwypuklają, dzięki czemu jest to bardzo estetyczna ozdoba. Dostępne są także kaboszony z kamienia naturalnego lub syntetycznego, odznaczające się wyjątkową estetyką – często wykorzystuje się je w wisiorkach, ponieważ robią ogromne wrażenie.

Ponadto w sklepach z akcesoriami do biżuterii można znaleźć też perły, ozdoby z ceramiki czy z masy perłowej. Ogromna dostępność wzorów i kolorystyki sprawia, że umożliwiają one realizację każdego, nawet najbardziej kreatywnego projektu.